A Waste of Light

A Waste of Light

Af: Martin Højer von Friis // Galleri Libertineren

 

Dette værk kaster lys på vores forbrugskultur ved at forene gamle, udtjente apparater – køleskabe, mikroovne, vaskemaskiner – i en ny kontekst. De kasserede genstande genopstår som kunst og viser en uventet skønhed og mening.  Lyset, der strømmer indefra, symboliserer håb og transformation – en invitation til at genfinde værdi i det, vi anser som ubrugeligt, og til at tænke bæredygtigt.
 
 
 
 

Urban Campers Tagterrasse

Åben i Google Maps

Place holder copenhagen Light Festival 2025

Om kunstneren

Martin Højer von Friis – fritænker og kunstner, der udfordrer normerne ved at forene street art, stringent design og eksistentialisme. Med filosofi og graffiti som fundament forenkler han kompleksitet og skaber stærke kontraster mellem funktion og æstetik. Hans værker, ofte en fusion af installationskunst og design, inviterer til refleksion over det frie menneske, samfundets strukturer og bæredygtighedens nødvendighed i en moderne verden. Martin Højer von Friis skaber kunst, der både er visuel og ideologisk avantgarde, og udfordrer vores forståelse af værdi, genbrug og tidens hastige forbrug.
 
 
 

Om værten

Urban Camper Hostel tilbyder indendørs camping i opvarmede telte og kombinerer sociale oplevelser med høj komfort i en unik oplevelse i København.

 
 
 

Tak til

Kort over hele festivalen

Åben i Google Maps